Na Odjeljenju za ginekologiju i akušerstvo Opće bolnice, prim. dr. Mirsad Puzić održao je predavanje o temi: „Porodilište prijatelj beba - dio globalne strategije“.

Slika predavanje ginekologija 2

Na inicijativu UNICEF-a (WHO) 1991. godine stvorena je globalna strategija da se ispoštuje pravo djeteta na najveći dar prirode, majčino mlijeko. Cilj je da se optimalnom prehranom poboljša uhranjenost, rast, razvoj i zdravstveno stanje, a time i preživljavanje novorođenčadi i male djece. Osnovu strategije čini 10 koraka ka uspješnom dojenju. Time se podstiče isključivo dojenje tokom prvih šest mjeseci života, a nakon toga ispravan početak dohrane uz nastavak dojenja tokom dvije godine, pa i duže.

Slika predavanje ginekologija 4

Strategija uključuje program globalnog ocjenjivanja i akreditiranja ustanova koje prepoznaju i podržavaju prednost dojenja.

Ustanove koje uspješno prođu procjenu od strane meritorne komisije Baby Friendly komiteta, promoviraju se u bolnice prijatelje beba (Baby Friendly Hospital).

U svijetu je danas više od 20.000 bolnica, u 156 zemalja, promovisano u Bolnice prijatelje beba. Među njima je i Opća bolnica „Prim.dr. Abdulah Nakaš“.

Slika predavanje ginekologija 1

Od početka 1996. godine osoblje Ginekološko-akušerskog odjeljenja tadašnje Državne bolnice pohađalo je kurs, koji je organizovao UNICEF. Edukacija se odnosila na promociju, podršku i zaštitu dojenja. Od tada počinju aktivnosti za praktičnu primjenu i sticanje uvjeta da ova zdravstvena ustanova postane „Bolnica prijatelj beba“. Trebalo je ispoštovati sve kriterije koje to zvanje uvjetuje, a prije svega dosljednu primjenu deset koraka ka uspješnom dojenju.

Baby Friendly komitet je u maju 2005. godine na prijedlog ureda UNICEF-a u Sarajevu dao pozitivnu ocjenu i bolnica je postala član obitelji „Baby Friendly Hospital“.

Detaljnije u nastavku

Download icon     Download icon