Medicinski tehničari Selma Tuno i Anel Šljivo sa Odsijeka za urologiju Opće bolnice „Prim. dr. Abdulah Nakaš" održali su predavanje medicinskim tehničarima Odjeljenja za hirurgiju o temi cistoskopski pregled.
Cistoskopija je diagnostička metoda kojom se vrši prgled mokraćne cjevi, prostate i mokraćnog mjehura. Pregled se vrši optičkim metalnim instrumentom koji se naziva cistoskop.
Prije zakazivanja cistooskopije, dok je pacijent na urološkom kabinetu, treba obavezno da informiše ljekara ako bolujete od neke teške srčane, plućne, bubrežne ili zaraznu bolest (npr. žutica).
Prije pregleda
- Nekoliko dana prije pregleda ne treba uzimati antikoagulantnu treapiju (andol, aspirin, plavix, sintrom, marivarin), a o tome prethodno obavezno konsultovati ljekara koji mu je tu terapiju prepisao.
- Ujutro, na dan pregleda, poželjno je obaviti veliku nuždu i oprati genitalije.Pacijent može prije pregleda uzeti manji, lagani obrok. Obavezno ponijeti ovjerenu zdravstenu knjižicu, uputnicu, nalaze i novac, ako podliježete plaćanju.
Pregled
- Pacijent medicinskom tehničaru na cistoskopiji treba naglasiti ako je alegičan na neke lijekove ( jod, pencilin, xylokain..).
- Pregled traje traje 5-10 minuta, ako nema teških oboljenja mokraćnog sistema i vrši se uz lokalni anestetik. Položaj tijela za ovaj pregled je litotomski (ginekološki) i za muškarce i za žene.
Poslije pregleda
Cistoskopski pregled može da uzrokuje:
• pojavu krvi u mokraći
• bol u stomaku
• peckanje prilikom mokrenja
Nakon pregleda treba unijeti što veću količinu tečnosti u organizam (urološki čaj), da bi ovi simptomi što prije nestali.
Javite se ljekaru ako poslije odlaska kući imate:
• obilnije krvarenje
• temperaturu iznad 38o C, groznicu
• bol i peckanje koje traje duže od dva dana
Ne zaboravite - većina uroloških oboljenja se uspješno liječe, ako se otkriju na vrijeme.