Za medicinske tehničare Odjeljenja za internu medicinu Opće bolnice „Prim. dr. Abdulah Nakaš“upriličeno je predavanje o značaju i ulozi denzitometrije. Predavač je bio Elvedin Vatreš, medicinski tehničar sa Odsjeka za nuklearnu medicinu.
Denzitometrija je metoda za dijagnosticiranje osteoporoze, odnosno stanja smanjene koštane mase, koje je povezano s povećanim rizikom preloma kosti.
Ova dijagnostika se indicira najčešće kod žena koje su rano ušle u menopauzu ili su im zbog bolesti hirurški uklonjeni jajnici prije 45-te godine života a nisu na hormonskoj supstiticionoj terapiji. Ovaj pregled je potrebno raditi kod pacijentica koje osteoporozu imaju u porodičnoj genezi, koje imaju nedovoljan unos kalcija, koriste steroidne lijekove, imaju hormonski poremećaji poput hipertireoidizma, hiperparatireoidizma, Cushingove bolesti, hronične bolesti jetre te poremećaja probavnog sistema.
VAŽNOST DENZITOMETRIJE
Kod osoba sa osteoporozom najčešće i najopasnije komplikacije su prijelomi pršljenova i vrata bedrene kosti. Prijelomi se najčešće događaju bez većih trauma, gotovo u svakodnevim aktivnostima. Samo se trećina pacijenata s prijelomima uspije vratiti samostalnom životu, dok više od polovine treba svakodnevnu brigu. Zato se kod ovakvih i sličnih pacijenata ističe važnost denzitometrije kao zlatnog standarda.Cilj je mjerenje koštane gustoće za dijagnozu osteoporoze, procjena rizika prijeloma i praćenje učinka liječenja.