Moje pravo web

Povodom 18. aprila Evropskog dana pacijenata studenti Medicinskog fakulteta u Sarajevu, u saradnji sa članovima Udruženja za razvoj društva „Kap“, ispred Opće bolnice „Prim. dr. Abdulah Nakaš “, danas su dijelili građanima informativne brošure o pravima pacijenata. Građani su mogli ispuniti i upitnike o zadovoljstvu pruženim uslugama u zdravstvenim institucijama.
Moje pravo web 2
Udruženje „Kap“ je uz pomoć ambasade SAD u BiH prošle godine pokrenulo akciju obilježavanja Evropskog dana pacijenata, kao i prateću manifestaciju „Izbor najboljeg zdravstvenog radnika i zdravstvene institucije u BiH“, koja se održava 10. decembra, uz Međunarodni dan ljudskih prava. Ista akcija nastavljena je i ove godine, a svi zainteresirani će do decembra moći glasati za  „najbolje zdravstvene radnike i najbolju zdravstvenu instituciju u BiH“ na web stranici “www.najbolji.ba“.
Akcija je pokrenuta s ciljem podizanja svijesti građana i zdravstvenih radnika o potrebi uzajamne saradnje, kako bi se poboljšao kvalitet zdravstvenih usluga u našoj zemlji.

Moje pravo web 3
Inače,prava pacijenata su u Bosni i Hercegovini regulisana entitetskim zakonima (Zakon o pravima, obavezama i odgovornosti pacijenata/Službene novine Federacije BiH 40/10 i Zakon o zdravstvenoj zaštiti Republike Srpske /Službeni glasnik 106/09).