Donatori iz Kuvajta posredstvom Vakufske  direkcije Sarajevo, donirali su Općoj bolnici “Prim.dr. Abdulah Nakaš,“ deset invalidskih kolica. Primopredaja donacije izvršena je na Odjeljenju za fizikalnu  medicinu i  rehabilitaciju. U ime donatora predstavnicima medija  obratili  su se Senaid Zajimović, direktor  Vakufske direkcije  i sarajevski muftija Husein ef Smajić a u ime domaćina prof. dr. Sebija Izetbegovć, direktorica Bolnice.

Donacija_inv_kolica3

Muftija sarajevski, Husein ef. Smajić prilikom uručivanja donacije zahvalio se u ime Islamske zajednice BiH  dobrim ljudima iz Kuvajta i drugih zemalja koji su pomogli tokom agresije na našu zemlju. Istakao je da narodi BiH  nisu zaboravljeni i da je pomoć potrebna i u  postratnom periodu, posebno u liječenju invalida, koji su povrede zadobili u toku  i poslije rata.

On je rekao je da je slična donacija uručena prije 6 mjeseci KCUS i da mu je veliko zadovoljstvo  što su bar malo pomogli  invalidnim osobama ali i medicinskom osoblju.

Donacija_inv_kolica4

Senaid Zajimović,direktor Vakufske direkcije Sarajevo, najavio je da će se nastaviti sa ovakvim  donacijama i u drugim sredinama. „Nesreće se dešavaju, ljudi stradaju, tako da je ova pomoć dobro došla, kao i druge donacije  koje će biti uskoro podjeljene i u Zenici, Doboju, Bugojnu te u drugim mjestima“,  kazao je direktor  Zajimović,

Donacija_inv_kolica6

Prof.dr. Sebija  Izetbegović, direktorica Bolnice prilikom  prijema donacije zahvalila se u ime  pacijenata i uposlenika te istakla da su  jedna invalidska kolica prilagođena higijenskom tretmanu teško pokretnih pacijenata i u tom smislu će olakšati njegu takvih pacijenata. Preostalih devet invalidskih kolica  će biti raspoređeno po odjeljenjima na kojima postoji potreba za transportom teško i slabo pokretnih pacijenata. Nadamo se da bi u  eventualnoj slijedećoj donaciji mogli dobiti i nekoliko „ležećih“ kolica, kazala je direktorica.

Donacija_inv_kolica1

Odjeljenje za fizikalnu medicinu  i rehabilitaciju Opće bolnice, gdje je  i stigla današnja donacija , namjenski  je organiziran kao nastavak bolničkog liječenja.

Ovdje uglavnom dolaze teško pokretni i nepokretni pacijenti tako da je ova  donacija,  u svakom slučaju  dobro došla, jer će olakšati transport pacijenata,kazala je dr. Svjetlana Đozić.

“ Mi smo imali higijenska kolica, koja smo nabavili prilikom otvaranja ovog odjela, ali s  obzirom na veliki broj nepokretnih osoba nemoguće je koristiti samo jedna kolica za veći broj oboljelih osoba.

Donacija_inv_kolica5

Ova donacija olakšaće i medicinskom osoblju rad ali i liječenje pacijenata.