NaidaT 1

Odjeljenje za neurologiju Opće bolnice „Prim dr. Abdulah Nakaš“ Sarajevo, povodom Svjetskog dana borbe protiv moždanog udara, organiziralo je 29. i 31. oktobra ove godine akciju preventivnog pregleda pacijenata.
Medicinski tim u sastavu dr. Naida Tiro, spec. neuropsihijatrije, dr. Amel Amidžić, spec. neurologije, Hamo Kadić, glavni medicinski tehničar Odjeljenja za neurologiju i Mirsada Merdan, medicinska sestra, ukupno su pregledali 50 pacijenata, kojima je urađen Color doppler krvnih sudova vrata. U akciji je aktivno učestvovalo i osoblje bolničke laboratorije gdje su pacijenti mogli izmjeriti visinu šećera u krvi kao i lipide. Pacijenti kod kojih nije bio uredan nalaz upućeni su na dodatnu dijagnostiku te im je predloženo dalje liječenje.

NaidaT 2
Zainteresiranost za ove preglede je bila velika i raduje nas činjenica da su građani osvješteni o važnosti preventivnih pregleda - kaže dr. Naida Tiro. Podsjeća da su izgledi za izliječenje neuporedivo bolji kada se bolest otkrije u početnoj fazi i da je od velike važnosti prepoznavanje ranih znakova ovog oboljenja. Navodi da su osnovni rizikofaktori, koji pogoduju nastanku moždanog udara, povišen krvni pritisak, aritmija, aterokleroza vratnih arterija, povišen lipidi u krvi, pušenje, dijabetes i fizički neaktivan stil života.
Inače, Opća bolnica svake godine organizira više akcija preventivnog pregleda pacijenata a naredna je najavljena za 14. novembar uz Svjetski dan borbe protiv šećerne bolesti.