gripa v

Prema tvrdnjama epidemiologa vakcinacija protiv gripe je najbolja zaštitita od tri tipa virusa, AH1N1, AH3N2 te od virusa tipa B.
"Upozoravali smo naše pacijente da dolazi sezona gripe i da se ljudi vakcinišu, a koliko su se ljudi pridržavali, možemo reći da smo ove sezone primijetili veći odziv građana za vakcinaciju. Vakcina protiv gripe je broj jedan u prevenciji od širenja ovog virusa“ naglašava prim. dr. Nina Hrabač, specijalista infektolog Opće bolnice "Prim. dr. Abdulah Nakaš" Sarajevo .
Sada imamo vrhunac sezone gripe, i kasno je da se sada vakciniše osoba jer treba proći određeni period imunizacije organizma. Vakcinaciju protiv gripe najbolje je obaviti u kasnu jesen svake godine" upozorava dr. Hrabač.
Ljekari i dalje preporučuju da u sezoni gripe treba izbjegavati veće skupove i kontakt sa oboljelim te upotreba zaštitnih maski .Također, preporučuje se redovno pranje ruku, kod kašlja upotreba maramica i provjetravanje prostorija.Ipak, najbolja prevencija gripe je aktivna imunizacija stanovništva koja se preporučuje osobama starijim od 65 godina, hroničnim bolesnicima i zdravstvenim radnicima.
Komplikacije gripe se češće javljaju kod hroničnih bolesnika i starijih osoba i mogu prolongirati bolest do mjesec dana. Liječenje gripe podrazumijeva odmaranje i simptomatsku terapiju: upotrebu antipiretika za obaranje povišene temperature, antitusika, unos dovoljno tečnosti, čajeva, vitamina C, a hroničnim bolesnicima se ordinira i antivirusna terapija.